خیلی‌ها اعتقاد دارند که نوروز تهران از گشتنی‌ترین مناطق ایران است که در طول سال نسبت به آن بی‌مهری شده است چراکه اماکنی دیدنی تر از شهرهای پر سفر دیگر را در دل خود دارد.دریاچه مصنوعی شهدای خلیج‌فارس (چیتگر) در شمال‌غرب پایتخت یکی از اماکن است. این دریاچه از شمال و شرق به محور چهار باغ و از جنوب و جنوب غرب به پارک جنگلی چیتگر و از غرب به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران محدود می‌شود که طرح ساخت آن به نخستین طرح جامع تهران بازمی‌گردد و در برنامه جامع دوم و سوم تهران به این موضوع تاکید شد.

آب این دریاچه از طریق بارش‌های فصلی و آب موقت رودخانه کن و روان آبهای تهران تامین می‌شود و می‌تواند در تعدیل هوای پایتخت و افزایش رطوبت هوا کمک کند. و با مساحت حدود ۳۵۵ هکتار و گنجایش ۳۵ میلیون مترمکعب آب در طرح جامع و طرح تفصیلی مصوب منطقه ۲۲ گنجانده شده است. همچنین این دریاچه به‌عنوان یک وسعت بزرگ آبی می‌تواند سفره‌های زیرزمینی تهران در غرب را سیراب کند. شهری که آرام آرام سفره هایش رو به تخلیه رفته با اجرای این پروژه عظیم می‌تواند از احتمال فرو نشست خاک جلوگیری کند.

این دریاچه مصنوعی علاوه بر آن‌که منبع تلطیف هوا در حوزه غرب تهران است، در کنار پارک جنگلی چیتگر می‌تواند در کاهش آلودگی هوا نقش زیادی داشته باشد.

پارک چیتگر با مساحت تقریبی ۹۵۰ هکتار از دیرباز مرکز جذب جمعیت جهت گذراندن اوقات فراغت ساکنان شهر تهران بوده‌اند ولی به دلایل عدم استقرار کاربری‌های تفریحی مناسب و امنیت استفاده، بهره‌برداری دائمی از آنها میسر نبوده است.

به علاوه پیش بینی دریاچه مرکزی با مساحت حدود ۳۵۵ هکتار و گنجایش ۳۵ میلیون مترمکعب آب در طرح جامع و طرح تفصیلی مصوب منطقه ۲۲، به عنوان یک گستره آبی تغذیه کننده سفره‌های زیرزمینی و منبع لطیف هوا در حوزه غرب تهران از یک طرف و در ترکیب با پارک جنگلی چیتگر با عملکرد گردشگری در سطح فرامنطقه‌ای شهر تهران خواهد بود.

دریاچه خلیج فارس در منطقه ۲۲ چنان است که فضای شهری منطقه کاملاً آن را احاطه کرده بطوریکه دریاچه از شمال و شرق به محور چهار باغ و از جنوب و جنوب غربی به پارک جنگلی چیتگر و از غرب به بافت مسکونی منطقه محدود است.

این دریاچه با ایجاد فضای تفریحی متفاوت با سایر مکانهای تفریحی حوزه غرب تهران، محیطی زیبا و دلنشین برای گردشگران منطقه ای و فرا منطقه ای فراهم کرده است و علاوه بر آن محیطی مناسب برای ورزشها و بازیهای آبی ایجاد شده است.

چشم اندازهای زیبا و متنوع با توجه به عناصر عملکردی درونی و بیرونی دریاچه یکی از ویژگی‌هایی است که برای دیدن آن نباید این دریاچه را از دست بدهیم.